Imprint  

Contact


Juliane Heger
Coordinator Conference Attendees
WEKA FACHMEDIEN

Tel: +49(0)89/25556-1155
Fax: +49(0)89/25556-0155
Juliane Heger

 

Sponsors 2018

 
 

powered by

 
 

embedded world Conference 2018

27.02.-01.03.2018, Nuremberg, Germany

Program
Search in "Title" & "Speaker"
(Search starts with the third letter)
 
 
Tuesday, 27 February 2018
09:30 - 17:30 Class 01
RISC-V Class
09:30 - 17:30 Class 02
Introduction to Embedded Linux
09:30 - 17:30 Class 03
From Idea to Production ECU Code in One Day
09:30 - 12:30 Class 04
Cryptography – Basics Class
09:30 - 17:30 Class 05
The Bruce Douglass Class – Modeling
13:30 - 14:30 Conference Keynote
Conference Keynote
09:30 - 12:30 Session 01 I
Functional Safety I
14:30 - 17:30 Session 01 II
Functional Safety II
14:30 - 17:30 Session 02
Hacking
09:30 - 12:30 Session 03
IoT I / IoT OS & Platforms
14:30 - 17:30 Session 04
IoT II / IoT Solutions
09:30 - 12:30 Session 05
Software Engineering I – Languages & Standards
14:30 - 17:30 Session 06
Software Engineering II – Software & System Development Process
09:30 - 12:30 Session 07 I
Embedded Vision I – Architecture & Development I
14:30 - 17:30 Session 07 II
Embedded Vision II – Architecture & Development II
09:30 - 12:30 Session 08
Connectivity I / LPWA & NB-IoT
14:30 - 17:30 Session 09
Connectivity II / Bluetooth & Energy-Harvesting
09:30 - 12:30 Session 10 I
Autonomous Systems I / Architectures & Applications
14:30 - 17:30 Session 10 II
Autonomous Systems II / Architectures & Applications
 
Wednesday, 28 February 2018
09:30 - 10:00 Keynote
Keynote
10:30 - 17:30 Class 06
The Escrypt Class - Secure V2X
09:30 - 17:30 Class 07
The Bruce Douglass Class – Design Patterns and Architectures
10:30 - 12:30 Class 08
The Greg Davis C/C++ Class
10:30 - 12:30 Class 09
Linux for Routers: Setup and Hardening
10:30 - 12:30 Session 11 I
Securing Embedded Devices I
13:30 - 17:30 Session 11 II
Securing Embedded Devices II
13:30 - 17:30 Session 12
FPGA based Hardware Solutions
10:30 - 12:30 Session 13
RTOS I Basics
13:30 - 17:30 Session 14
RTOS II Automotive
10:30 - 12:30 Session 15
IoT III Payment
13:30 - 17:30 Session 16
Power Supply Design and Management
10:30 - 12:30 Session 17
Software Engineering III – Software Quality I
13:30 - 17:30 Session 18
Software Engineering IV – Software Quality II
13:30 - 17:30 Session 19
Embedded Linux
10:30 - 12:30 Session 20
Connectivity III / 80215.4, 6Lo & Mesh I
13:30 - 17:30 Session 21
Connectivity IV / 80215.4, 6Lo & Mesh II
10:30 - 12:30 Session 22
Autonomous Systems III Sensors & Sensor Fusion
13:30 - 17:00 Session 23
Autonomous Systems IV Machine Learning
10:30 - 12:30 Session 24
Hardware Periphery & Interfaces
13:30 - 17:30 Session 25
Vision III / Cameras, Modules & Solutions
 
Thursday, 1 March 2018
09:30 - 16:30 Class 10
The Nicholas McGuire Class
09:30 - 12:30 Class 11
The Bruce Douglass Class – Agile Development Methods
09:30 - 16:30 Class 12
Embedded Android Workshop
13:30 - 16:30 Class 13
Ultra Low Power Hands-on Workshop
09:30 - 12:30 Session 26 I
Cryptography I
13:30 - 16:30 Session 26 II
Cryptography II
09:30 - 12:30 Session 27
MISRA C/C++
13:30 - 16:30 Session 28
Virtualization & Separation
09:30 - 12:30 Session 29
Embedded GUI & Augmented Reality
13:30 - 16:30 Session 30
Multicore Systems
09:30 - 12:30 Session 31
Software Engineering V – Software Design & Modeling
13:30 - 16:30 Session 32
Software Engineering VI – Software Testing
09:30 - 12:00 Session 33
Hardware: The Right Choice
13:30 - 16:30 Session 34
Software Engingeering VII Software Debugging
09:30 - 12:30 Session 35 I
Connectivity V / Wired Connectivity I
13:30 - 16:30 Session 35 II
Connectivity VI / Wired Connectivity II
09:30 - 12:30 Session 36
Autonomous Systems V Test & Qualification